Výchova/Psychologie (47)
- pondělí, 21 srpen 2017 17:42
- Napsal(a) Katerina
- Zveřejněno v Výchova/Psychologie
Vrátit se po dovolené znovu do zaměstnání je náročné pro dospělého, návrat dítěte do školní lavice po dvouměsíční odmlce bývá ještě obtížnější. Toto období může být pro dítě stresové a je dobré se na něj připravit.
Aby se začátek školního roku obešel bez větších obtíží, povídejte si s dětmi o tom, co je ve škole čeká. Zbavíte je tak nejistoty. Bavte se o tom, na co se ve škole mohou těšit, co dobrého mohou očekávat. Někdy děti trápí strach z toho, jak je spolužáci přijmou, a to i přesto, že se už dlouho znají. Jiné děti se mohou obávat toho, zda zvládnou nové učivo. Nové a neznámé dokáže lehce vyvést člověka z míry a dítě je na změny ještě citlivější.
- úterý, 18 červenec 2017 13:05
- Napsal(a) Katerina
- Zveřejněno v Výchova/Psychologie
Už jste to asi slyšeli mnohokrát, přesto se každé léto dozvídáme o nových a smutných případech. Nikdy nenechávejte dítě v autě samotné! Neplatí to jen pro kojence a batolata. Nechat dítě samotné v autě je nebezpečné i pro mnohem starší děti. Že by se vám to nemohlo stát? Někdy stačí bohužel jen pár minut lehkovážnosti a neštěstí je na světě.
- čtvrtek, 22 červen 2017 14:45
- Napsal(a) Katerina
- Zveřejněno v Výchova/Psychologie
Paradoxně jsou někdy o bezpečném chování při bouřce mnohem lépe informováni děti než dospělí. Pravidla jsou jednoduchá, a přesto nám někdy zůstává rozum stát nad tím, co někteří považují za bezpečné. Znáte vy základní pravidla, jak se při bouřce chovat?
V létě, kdy je bouřek nejvíce, často podnikáme výlety, které nás mohou zastihnout na nejrůznějších místech, kde mnohdy nebývá možnost ochrany. Co dělat, když nás bouřka překvapí? Pokud jsme ve městě, je nejjednodušší se schovat v budově. V přírodě je to ale složitější. Bezpečné je schovat se v hustém lese nebo háji, nižší porost je pro úkryt bezpečnější. Rozhodně se neschovávejte na okraji lesa nebo pod vysokými a osamělými stromy. Bezpečné nejsou ani převisy skal, které se pro úkryt mohou na první pohled zdát být dobrým místem. Rizikové jsou i malá stavení bez hromosvodu nebo staré stavby se špatnou statikou.
- pátek, 16 červen 2017 08:23
- Napsal(a) Katerina
- Zveřejněno v Výchova/Psychologie
Kolikrát jste si slíbili, že to neuděláte a kolikrát jste to porušili? Kolikrát jste slíbili svému dítěti, že když něco udělá dostane čokoládu nebo když si pospíší, tak na něj doma čeká sušenka? Když tuto situaci vidíme u druhých, všímáme si jí, jednáme-li tak sami, jsme vnímaví mnohem méně.
Při výchově dítěte zažijete těžké momenty i chvilky beznaděje. Pamatujte si, že uplácet dítě se vám ale nevyplatí. Pokud dítěti nabídnete „odměnu“ za něco samozřejmého a běžného jako je například oblékaní, snězení jídla, uklizení hraček nebo čištění zubů, berete mu tak vnitřní motivaci. To, co by mělo dělat kvůli sobě, bude dělat kvůli vám. Dalším důvodem je, že dítě se pak nesoustředí na činnost samotnou, ale spíše na to, co za ní dostane. Dítě by nemělo by být motivováváno odměnou, ale činností. Právě tak si k ní vytváří vztah a vkládá do ní sebe.
- neděle, 11 červen 2017 17:31
- Napsal(a) Katerina
- Zveřejněno v Výchova/Psychologie
Bodnutí hmyzem je nebezpečné pro malé i velké. Co dělat, když už vy nebo dítě žihadlo dostanete? Jed sršně, včely i vosy se liší, a proto platí, že kdo je alergický na bodnutí jednoho druhu, nemusí být nutně alergický na všechen hmyz. Obvykle reakce nebezpečné nejsou, místo vpichu zarudne, pálí, bolí nebo svědí, ale po pár hodinách reakce zmizí. Co dělat, když je průběh prudší a jak se chránit?
- pátek, 02 červen 2017 15:45
- Napsal(a) Katerina
- Zveřejněno v Výchova/Psychologie
Marcipánový ráj se návštěvníkům Třeboně otevřel 25.května a už po pár dnech se expozice „Třeboň v marcipánu“ stává senzací. Vážně i nevážně ukazuje obrázky z dějin města, jeho významné osobnosti a události, a to vše z dokonalé stavební hmoty – z marcipánu. Pokud toto místo navštívíte, dozvíte se o mnoho zajímavostí o marcipánu, jeho výrobě i dalších sladkostech. A nejen to. Kromě expozice mohou malí i velcí turisté navštívit čokolaterii a dát dortík, zákusek, kávu nebo zakoupit ručně vyráběný čokoládový nebo marcipánový suvenýr. Pro tvořivé je připravena i dílna, kde si všechny věkové kategorie mohou vymodelovat svou vlastní vzpomínku na toto úžasné místo.
Otevřeno je každý den, a to vždy od 9 do 20 hodin. Od října do dubna pak do 17 hodin. Vstupné pro dospělého je 80 Kč a pro dítě do 120cm zdarma.
- čtvrtek, 18 květen 2017 19:49
- Napsal(a) Katerina
- Zveřejněno v Výchova/Psychologie
Tolik se těšíme, až pořádně zasvítí a užíváme si jeho paprsky, že mnohdy zapomínáme, že se před ním máme chránit. Řeč je o slunci. Přitom ochrana před jeho zářením není žádná věda. Čím je jednodušší, tím častěji bohužel opomíjíme pravidla bezpečného a zdravého pobytu na slunci. Je jedno jestli jste na dovolené u moře, s dětmi na hřišti nebo chodíte po nákupech ve městě, chránit bychom se měli za všech okolností a pro děti to platí dvojnásob. Jak účinně děti před sluncem chránit?
- čtvrtek, 11 květen 2017 19:27
- Napsal(a) Katerina
- Zveřejněno v Výchova/Psychologie
Na konci měsíce, přesněji 30.května, proběhne zcela unikátní projekt „ZUŠ OPEN“. Základní umělecké školy napříč celou republikou představí svůj program široké veřejnosti s cílem poukázat na celosvětově unikátní síť těchto kulturně vzdělávacích institucí a jejich nezastupitelnou úlohu ve společnosti. Projekt je celostátním happeningem organizovaný Nadačním fondem Magdaleny Kožené. V malých i velkých městech bude k vidění tanec, hudba, zpěv nebo výstavy. Malí i mladí umělci a umělkyně přestaví svou tvorbu mimo obvyklé prostory školy.
- neděle, 30 duben 2017 13:35
- Napsal(a) Katerina
- Zveřejněno v Výchova/Psychologie
Máte v rodině oční vadu, poruchu zraku nebo se jen potřebujete ujistit o tom, že vaše dítě dobře vidí? Řešení je nasnadě. Už od šesti měsíců je možné nechat vyšetřit zrak miminka přístrojem Pulsoptix. Bohužel v České republice trpí nějakou oční poruchou 6 % dětí. Na základě aktuálních statistik má každé 12-té dítě ve věku 4 let nezjištěnou oční vadu. Čím dříve případné potíže odhalíte, tím je lepší šance vadu podchytit, stabilizovat nebo vyléčit. Jestliže zůstane neléčena, může pro dítě znamenat následky na celý život.
Více...
- čtvrtek, 13 duben 2017 20:07
- Napsal(a) Katerina
- Zveřejněno v Výchova/Psychologie
Situace, kdy dítě něco vdechne nebo mu zaskočí a začne se dusit, bohužel není nikterak výjimečná. Zaskočit nemusí jen bonbon nebo kousek jídla, dítě se může dusit například když mu v důsledku záchvatu zapadne jazyk, jeho hlasivky otečou nebo jsou v křeči nebo má akutní onemocnění dýchacích cest (laryngitida, epiglottida). Náhlá a život ohrožující situace nastává rychle a vyžaduje také rychlou reakci. Co dělat a jak dítěti pomoci?
- sobota, 08 duben 2017 18:27
- Napsal(a) Katerina
- Zveřejněno v Výchova/Psychologie
Smrkání je zdánlivě banální věc. Pro malé děti to ale samozřejmost není a chvíli jim trvá, než si osvojí správnou techniku. Když se to povede, je to úleva nejen pro rodiče.
- sobota, 01 duben 2017 11:41
- Napsal(a) Katerina
- Zveřejněno v Výchova/Psychologie
Ještě pohádku? Musí se jít vyčůrat, má hlad nebo se musí nutně napít? Bude vás přesvědčovat, že není unavené, i když se mu už zavírají oči? Nemluvňata i malé děti si vymýšlejí řadu důvodů, proč být ještě chvíli s dospělými vzhůru a nejít spát. Některé smlouvají, jiné pláčou nebo křičí.
Podle Petera Graya z Bostonské univerzity je příčinou „evoluční nesoulad“. Pracuje s teorií, že v dětech přetrvávají pozůstatky z minulosti, které jsou v nich hluboce zakořeněné. Pokud by malé dítě spalo před dávnými lety samo, pak by bylo v noci ohroženo a mohlo by se stát lehkou kořistí. V mnoha aspektech chování se malé dítě dokáže vůli dospělého podřídit, v oblasti usínání a spánku jsou děti neústupné a vědí proč. Instinkt přežití jim říká, že nemohou zůstat sami, ale musí se držet větších a silnějších.
Poučky a doporučení západní kultury doporučují dítěti neustupovat, být přísní a důslední a dítě nerozmazlovat. Kolikrát jste už slyšeli, že by se dítě nemělo vyndat z postýlky, mělo by zůstat samo nebo je dobré ho nechat vykřičet, aby si zvyklo. Podíváme-li se do jiných kultur, vidíme pravý opak. Děti usínají v blízkosti rodičů, spí s nimi v jedné místnosti a často s nimi mají i společnou postel. Když lidé z „nezápadních“ kultur slyší, že necháváme dítě samotné, ve tmě, v noci, jsou v šoku.
Pokud vaše dítě pláče a křikem se před usnutím dožaduje vaší pozornosti, nedělá to naschvál nebo protože je rozmazlené. Má strach a snaží se vás přesvědčit, abyste ho neopouštěli. Možná nevěříte na bubáky za skříní a strašidla pod postelí, pro dítě jsou ale skutečné a má z nich opravdový strach. I když se to možná zdá být bláznivé, jeho geny mu říkají, že zůstat v noci sám je životu nebezpečné. V prostředí našich předků, by žádný rodič samotné dítě spát nenechal.
Pokuste se pochopit proč vaše dítě nechce jít spát a snažte se mu porozumět. Čím více se mu přiblížíte a pochopíte ho, tím lépe se vám bude uspávání dařit. Druhou variantou je každodenní souboj, ve kterém nemusí být vítězové, ale pouze poražení.
- sobota, 01 duben 2017 11:39
- Napsal(a) Katerina
- Zveřejněno v Výchova/Psychologie
Taky vás štvou všechny ty odhozené pet láhve, papírky, obaly a spoustu dalšího odpadu, který je vidět všude kolem nás. Je téměř nemožné jít na procházku, do lesa nebo jen cestou domů a žádné odpadky nevidět. Na začátku dubna to můžete změnit! A nejen vy. Loni se do akce „UKLIĎME ČESKO“ zapojilo více než 86 000 lidí, kterým se podařilo uklidit 1 600 tun odpadu, což je asi 19 kg na každého. Letos pořadatelé čekají až 100 000 dobrovolnic a dobrovolníků.
Je to jednoduché! Dobrovolnická úklidová akce probíhá na celém území České republiky. Akce se uskuteční 8.dubna a zapojit se do ní může opravdu každý. Srdcem akce jsou organizátoři lokálních úklidů, kteří organizují úklid na místě, které si sami určí. Od začátku do konce se starají o zdárný průběh akce. Právě s těmi také můžete řešit detaily jako jsou odpadové pytle, rukavice, kam s odpadem, jak je to s jeho tříděním i další případnou podporu. Na vás je jen najít vám sympatického organizátora v místě vašeho bydliště nebo ve vaší oblíbené lokalitě a pustit se do toho.
Připojte se i vy! Zapojte děti, rodinu, sousedy, přátele. Uklízet mohou školy, školky nebo pracovní kolektivy. Připojte se k iniciativě „Clean Up the World“ a „Ukliďme Česko“ společně.